Vědomosti z Anglie

Průvodce pracovním pobytem v Anglii

Stěhování do Anglie

Mnoho firem již Vás odstěhuje do Anglie. Stačí se jen přihlásit ke skupině Čechů a Slováku v UK nebo Manchesteru na facebookovských stránkách a oni Vám pomohou.

Mé první krůčky

Přes facebook jsem si našla bydlení. Cesta tam je zdlouhavá a je potřeba VŽDY porovnat ceny z dopravců. Z Londýna jsem jela Megabusem za pouhých 5 euro do Manchesteru. Ubztování bylo na způsob Share house, kde bydlí více jak 3 lidé. Měla jsem svůj pokoj.

V pondělí jsem si vyřídila NIN tak, že jsem tam zavolala. Dlouho jsem čekala na to než mi přijde. K otevření bankovního účtu ho potřebujete. Zaměstnavatel mi vyplácel šeky, které se dají v Exchange vyměnit, nicméně jsou za ně vysoké poplatky. Šeky se dají poté vložit na účet v bance zdarma a výběr je bez poplatků.

Do práce jsem šla na druhý den. V pondělí jsem navštívila agentury, ale těm je někdy se lepší vyhnout a najít si stálé zaměstnání.

Pracovní agentury

Agentury Vám denně volají, zdali půjdete do práce či nikoliv. Když Vám zavolají, musíte se dostavit do práce co nejdříve a někdy chtěli, abych byla v práci třeba do půl hodiny, ale jenom cesta do práce mi tam trvala půl hodiny. Vycházet vstříc se vyplatí a ohled potom měli.

Cash convert

Dávala jsem si pozor při posílání peněz na poplatky a kurz. Existuje mnoho firem, přes které můžete poslat peníze, ale přes banku bych neposílala, protože je tam kurz nízký oproti například Transferwise a poplatek vysoký.

Claim a užitečné

Pokud nemáte tolik peněz nebo jste na mateřské dovolené, stát Vám poskytne tzv. Claim. Stránky www.gov.uk jsou velmi užitečné a nezapomeňte si přes ně udělat žádost na navrácení daní.

Cestování s megabusem

S Megabusem můžete procestovat UK za pár liber. Za zmínku stojí Liverpool nebo jiné turistické oblasti.

Na co si dát pozor

Platební karty, dokumenty jsou nejdůležitější věci, které bych měla stále v náprsní kapse. V UK jsem totiž řešila s policií, která funguje velmi efektivně, že mi někdo přes kapsu ,,okopíroval“ platební kartu, kterou se pak vyplatí blokovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *